Pozostaw nam swoje dane. Skontaktujemy się z Tobą
Proszę o telefon w godzinach:
Wyślij
Porady
Podczas karmienia zwierząt w gospodarstwie, sparzyłem się wrzątkiem. Chcę wystąpić o odszkodowanie. Jak przygotować wezwanie do zapłaty ?

Jeśli ma pan na myśli własną polisę oc rolniczą to niestety nie obejmuje ona takich zdarzeń. Pana roszczenie odszkodowawcze tym samym nie będzie miało podstaw. Polisa działa wobec osób trzecich, gdy im na terenie pana gospodarstwa, zdarzy się wypadek i nie będzie on z ich winy.

Koń sąsiada kopnał moją córkę. Sąsiad nie chce podać polisy oc rolniczej. Co mam zrobić ?

Posiadacz polisy jest zobowiązany każdemu - na żądanie - okazać polisę lub podać jej nr oraz nazwę ubezpieczyciela. Proszę zwrócić się do policji o pomoc. Być może sąsiad tej polisy nie posiada...

Podczas wyładowywania bel siana u sąsiada spadłem z przyczepy. Tak bardzo się potłukłem, że przez m-c leżałem w gipsie. PZU z oc rolniczego odmówił mi odszkodowania. Jako powód podał, że nie przyjmuje odpowiedzialności za wypadek. Jak się odwołać ?

Nie napisał pan nic o udokumentowanych okolicznościach, na które to powołał się ubezpieczyciel. Jak możemy zakładać, nie wykazał pan związku przyczynowego skutków wypadku z ruchem lub pracą przyczepy. Tylko wykluczenie winy samego poszkodowanego daje podstawy do roszczeń o odszkodowanie. Proszę o przesłanie do wglądu opisu sytaucji, odmowy z PZU oraz karty informacyjnej z pobytu w szpitalu.

Była zima, ślisko i chodnik nie był posypany solą. Upadłam na bark, że złamałam go. Źle się to goi z uwagi na mój wiek. Po wielu trudach ustaliłam ubezpieczyciela. Wystąpiłam do niego o odszkodowanie. Niestety mi odmówili gdyż tego dnia 'nie było opadów'.

To typowa odpowiedź ubezpieczyciela. Odpowiedzialność zarządcy chodnika nie kończy się wraz z opadami śniegu. Jest ona cały czas, o czym mówią orzeczenia sądów. Zalecamy taką argumentację w odwołaniu. Nie możemy zaoferować kontynuacji, gdyż tego rodzaju sprawy prowadzimy tylko od początku. 

Szłam chodnikiem. W pewnym miejscu był on uszkodzony. Aby to ominąć przeszłam trawnikiem. Niestety było ślisko i przewróciłam się. Złamałam rękę w łokciu. Do kogo wystąpić po odszkodowanie ?

Za chodnik odpowiedzialny jest zarządca, zaś za trawnik - chyba nikt. Nie będzie łatwo znaleźć winnego i skutecznie wystąpić po odszkodowanie. Zdecydowanie radzimy odstąpić od tego zamiaru.

Problem mam z uzyskaniem odszkodowania z PZU. Nie chcą uznać wypadku w pracy. Czekam na wynik mojego odwołania.

Jeśli mowa tu o polisie dobrowolnej, odpowiedzi tak łatwo nie można udzielić. Integralną częścią polisy są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), na które zgodził się pan. Tu nie kwestia porady lecz analizy pod kątem wspomnianych warunków do polisy. Z jakiego pwodu PZU odmówiło odszkodowania ? W jaki sposób zostało to uargumentowane ? Jakie są wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela ? Jaki jest zakres ochrony w ramach polisy ? Itd, itd.

W godzianach pracy musiałam pójść na pocztę. Idąc potknęłam się na chodniku i złamałam dotkliwie nogę. Czy należy mi się odszkodowanie od pracodawcy ? Jaką powinnam przygotować dokumentację ?

Aby skutecznie wystąpić do pracodawcy o odszkodowanie muszą spełnione być określone warunki: www.wypadki.org . Jak widać kluczowe jest tu uznanie tego zdarzenia przez ZUS za wypadek w pracy. Bez tego nie ma podstaw do roszczeń do pracodawcy oraz o odszkodowaniu.

Podczas wykrawania mięsa ostrzem noża obciąłem sobie kciuk. ZUS odmówił mi odszkodowania, gdyż twierdzą, że rażąco naruszyłem przepisy. Co mogę z tym zrobić ?

Niestety ZUS świadczenia wypadkowego może odmówić z powodu rażacego naruszenia przepisów. Jeżeli z tym się pan nie zgadza, proszę złożyć odwołanie. W Sądzie Pracy może pan wykazać, po czyjej stronie jest racja. Nie ocenimy problemu bez wglądu do wspomnianej decyzji oraz protokołu BHP wraz załącznikami.

1 2 3 4 5